Sitemizde yer alan tüm yazılar, TEDAVİ veya başka bir amaç için kullanılamaz.

Gebeliğe Hazırlık Dönemi

GEBELİĞE HAZIRLIK DÖNEMİ

Anne adayları gebe kalmayı planlamadan önce, uzman bir diyetisyenden bilgi almaları  oldukça önemlidir. Gebelik öncesi hipoglisemi, insülin direnci, gizli şeker, tansiyon veya obezite gibi gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne ve bebeği etkileyecek sağlık sorunlarının çözümlerini yaşam şekline uygun olarak planlamış olması gerekir. Beslenme planı ile yaşama olasılığı olan sağlık sorunlarını kontrol altına alabilmeli ve sağlıklı kilo düzeyine ulaştığında emin olmalıdır. Böylelikle gebelik sırasında oluşabilecek riskleri en aza indirgemiş olacaktır.                                                          

          Gebe kalmayı planlayan her anne adayı gebe kalmadan 2 veya 3 ay öncesi kadın doğum uzmanına muayene olmalı ve beslenme düzeni hakkında diyetisyen den temel beslenme bilgileri almalıdır.

          Gebeliğe kilolu başlayan annelerin gebelik sırasında hızlı ve fazla kilo artışlarının önüne geçilmesi için Kadın Doğum Uzmanının yanı sıra ENDOKRİN HEKİMİ ile birlikte diyetisyen takibine girmesi önerilir.

           Sağlıklı bir  gebelik, gebelik öncesi alacağınız önlemler ile hedeflediğiniz  başarıya ulaştıracaktır.

           Gebelik öncesi, ailesinde diyabetli akrabası olan her anne adayının, mutlaka açlık ve tokluk insülin hormonu ve kan glukozuna bakılması önerilmektedir. Gebelik sırasında oluşabilecek gebelik diyabetinden korunmak bu tespitlerin öncesinden yapılmasına bağlıdır.