Sitemizde yer alan tüm yazılar, TEDAVİ veya başka bir amaç için kullanılamaz.

BESİN İNTOLERANSI

Besin İntoleransı Nedir ?

İyi beslenmek sağlıklı olan besinleri vücudunuzun ihtiyacı oranında, yeterli miktarlarda tüketmektir. Fakat bazen taze ve sağlıklı bir besin insanı hasta edebilir veya kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilir.

Bir besin tüketilip  sindirilirken belli bir süre sonra vücutta istenmeyen   fiziksel tepkilere yol açabilir. Buna kısaca besin intoleransı denir. Genelikle, aşırı şişkinlik, gaz, mide ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Bu durum genellikle yiyecek tüketildikten birkaç saat içinde ortaya çıkmaktadır.

Belli besinlere karşı  bu tepkileri yaşayan insanların sayısı son yıllarda dramatik bir şekilde artmaktadır. Ancak kaç kişinin gerçekten neden etkilendiğini bilmek zordur. Birçok kişi, bazen ilaçların verdiği tepki ile besinlerin verdiği belirtileri karıştırabilir. Bazen benzer belirtileri besin dışı etkenlerden etkilenebilir. Hemen besin intoleransı demek zorudur. Gerçek nedenini araştırmak için şüphelendiğiniz besini yemeklerinizde tüketmemeniz anlamanız açısından iyi bir yol olabilir. On beş gün şüphelendiğiniz besini tüketmeden, on beş günün sonunda  tekrar tüketerek, belirtilerinizdeki farklılıkları takip edebilirsiniz. Mutlaka bu konuda uzman gastroenterologlara danışmanızda fayda vardır.

Besin İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

• Karın ağrısı , şişkinlik, kabızlık veya ishal (diyare)

• Ciltte kızarma ve kaşıntı

Besin İntoleransı İle Besin Allerjisi Arasındaki Fark Nedir?

Besin intoleransı ile  besin alerjileri aynı anlamda değildir. Peki aralarındaki farkı nasıl anlaşılır?

Besin Allerjisi :

Belirli bir besinin sindirimi ve barsaklardan emilimi sırasında vücudun fiziksel olarak verdiği tepkidir. Besin intoleransında tepkiler benzerdir. Fakat tepkilerin şiddetinde farklıklar vardır.

  • Bağışıklık sisteminiz vücudunuzda enfeksiyon varmış gibi yediğiniz yiyeceğin içindeki  proteini veya bazı maddeleri tehdit olarak algılayarak, fiziksel tepkiler verir.
  • Sadece az miktarda yiyecek yendikten sonra, döküntü, kaşınma gibi tipik alerji semptomlarını tetikleyebilir (bu semptomlar genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar).
  • Genellikle belirli gıdalar için fiziksel tepkiler gözlenir. Yetişkinlerde yaygın olarak bulunan gıda alerjileri,  balık, kabuklu deniz ürünleri ve fıstıklara, çocuklarda  süt ve  yumurta ile fıstık, fındık ve balıklardır (kişiye göre çok farklı besinlere, farklı tepkileri olabilir.)
  • Hastanelik olacak derecede ciddi boyutta fiziksel tepkiler verebilir.

Besin İntoleransı:

Bir kişinin bazı besinleri tükettikten sonra gaz şişkinlik gibi belirtileri yaşar fakat hangi besinden kaynaklandığı genellikle belli değil. 

Örneğin Süt ürünleri tükettiğinizde benzer şikayetler yaşıyor olabilirsiniz ama  laktoz intoleransı  olmayabilirsiniz. Farklı süt ve ürünlerini denediğinizde her zaman aynı belirtiyi yaşamayabilirsiniz.  Ekmek yedikten sonra buğday, sindirilirken şişkinlik, ishal, kusma ve karın ağrısı da yaşayabilirsiniz (gluten dışı çölyak duyarlılığı).Ekmek gaz yaparken simit yapmayabilir. Belkide suçlu  bu gıdalara eklenen katkı maddesi, kimyasallar veya kirleticiler olabilir.

Bu nedenle doktorunuz genellikle bu tarz besinlerle ilgili belirtilerinize ve tıbbi geçmişinize bakarak teşhis edebilir. 

Genellikle diyetisyenin görevi besin çeşitliliğini dikkate alarak, günlük tüketiminizde bu besinleri sofranızda uygun şekilde çıkarıp yerine sağlığınızı bozmayacak ve besinlerden gelen protein, karbonhidrat,  vitamin, mineral eksikliği yaratmayacak sağlıklı besinleri seçmenizde size bireysel olarak yardımcı olmaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makred *

You must be logged in Log in »